Córce- Akcja Przeciw Przemocy ze względu na Płeć

Jesteś wyjątkowa, dobra i potrzebna- dokładnie taka jaka jesteś.

Nikt nie może i nie musi Cię zmieniać w imię swoich pomysłów, lub upodobań.

Jeśli popełnisz błąd, a popełnisz, bo wszyscy je popełniamy- nikt nie ma prawa Cię za to karać (nawet ty sama…).

Twoje potrzeby są równie ważne, jak potrzeby innych i chociaż dla kogoś mogą wydawać się śmieszne- takie nie są.

Możesz wybrać życiową drogę zgodnie z tym, co czujesz wewnątrz siebie a nie zgodnie z tym, jak i gdzie widzą Cię inni.

Możesz być pilotem śmigłowca, żołnierzem, managerem korporacji, nauczycielką . Możesz też zostać w domu z dziećmi.

Twoje wybory i Twoje ideały to nie powód do żartów.

Nie znaczy nie czyli tylko tak znaczy tak. ZAWSZE.

Jeśli nic nie powiedziałaś, to nie oznacza, że się zgodziłaś, a przede wszystkim- jeśli zgodziłaś się na to wcześniej, ZAWSZE możesz zrezygnować.

Trwa 16 dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć. (www.kampania16dni.pl)

Zwykło się mówić, że kobiety to słaba płeć. Tak, to dowiedzione naukowo i niepodlegające dyskusji, że mamy mniejszy udział mięśni w składzie ciała. Chciałabym jednak, żebyśmy były silne. Silne mimo wszystko. Silne mimo stereotypom.

Silne z wyboru, a nie z konieczności.

Chcę żeby nasza siła przejawiała się w tym, że znamy swoje prawa, nie negujemy i nie odsuwamy na dalszy plan naszych potrzeb. Chcę przede wszystkim żebyśmy były silne w poszukiwaniu pomocy, w zgłaszaniu przemocy wobec nas i w świadomości, że zasługujemy na szczęście. Dość martyrologii. Wszystkie zasługujemy na szacunek, na szczęście i wiem, że wyjście „do świata” z tak wstydliwym problemem jak przemoc domowa jest trudne. Wiem. Jednak jest możliwe.

Czym jest przemoc?

Przemoc to intencjonalne działanie lub zaniechanie jednej osoby wobec drugiej, które wykorzystując przewagę sił narusza prawa i dobra osobiste jednostki, powodując cierpienia i szkody.

O przemocy możemy mówić wtedy, gdy zostaną spełnione 4 warunki:

Jest to intencjonalne działanie lub zaniechanie działania

Jedna osoba ma wyraźną przewagę nad drugą

Działanie lub zaniechanie jednej osoby narusza prawa i dobra osobiste drugiej

Osoba wobec której stosowana jest przemoc, doznaje cierpienia i szkód fizycznych i psychicznych

 

Przemoc niejedno ma imię- to nie tylko widoczne ślady na ciele, zadrapania, siniaki… 

Choć niestety zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez TNS OBOP dla Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z października 2007 roku pt. ” Polacy wobec zjawiska przemocy w rodzinie oraz opinie ofiar, sprawców, świadków o występowaniu i okolicznościach występowania przemocy w rodzinie” (całość łapcie tu : https://www.niebieskalinia.pl/spaw/docs/wyniki_badan_20071113_obop.pdf ) wciąż znacząca część społeczeństwa uważa za normalne podczas kłótni : wyzwiska, obrażanie czy też szarpanie i popychanie (sic!). Dopiero widoczne zmiany na ciele mogą być powodem do niepokoju. To pokazuje, że przemoc domowa dla wielu to wciąż tylko przemoc fizyczna. Podczas gdy przemoc psychiczna, seksualna, czy też ekonomiczna też pozostawia nieodwracalne skutki rzutujące najczęściej na zdrowie psychiczne, fizyczne ofiary.

Wyzwiska, upokorzenia, przykrości, obraźliwe zwroty, wyśmiewanie, krytykowanie (!), szantaż, pogarda, lekceważenie opinii, starań, odosobnianie, utrudnianie kontaktów z rodziną najbliższymi, kontrola, narzucanie swojego zdania nt. tego gdzie i z kim dana osoba ma się spotkać- to przemoc psychiczna.

Niestety, w toksycznych związkach, często osoby doświadczające tej formy przemocy nie utożsamiają siebie z byciem ofiarą. Jak pomóc sobie , czy też innym? Porozmawiać, wspomnieć o Niebieskiej Linii czy też o Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

źródło: https://www.facebook.com/martafrejmemy/

Według przytoczonych wyżej wyników badania wciąż niska jest świadomość tego , jak może przejawiać się przemoc ekonomiczna.

„Co trzeci Polak wydzielanie pieniędzy i kontrolowanie wydatków współmałżonka uważa za przejaw gospodarności.”

„O przemocy ekonomicznej mówimy wtedy, gdy jej sprawca używa pieniędzy albo innych wartości materialnych do zaspokojenia swojej potrzeby władzy i kontroli, podporządkowując sobie partnerkę lub przerzucając na nią odpowiedzialność za utrzymanie domu. Sprawca wykorzystuje uzależnienie partnerki od swoich dochodów lub majątku do znęcania się nad nią. Czasem uniemożliwia jej dostęp do konta, w innych wypadkach wydziela i kontroluje jej wydatki, utrudnia jej podjęcie pracy lub przyczynia się do jej utraty. Pieniądze stają się kartą przetargową. Mąż lub partner uzależnia przekazanie środków na utrzymanie rodziny od spełnienia jego warunków, szantażem zmuszając swoją partnerkę do posłuszeństwa.”

A apropos przemocy seksualnej, ale i każdej innej:

„Zgoda to wzajemne porozumienie werbalne, fizyczne i emocjonalne, które nie jest wymuszone przemocą, manipulacją, groźbami lub psychologicznymi gierkami.
Zgoda jest doświadczeniem całego ciała. To nie tylko werbalne „tak” lub „nie” – to bycie uważnym/ą na swojego partnera/swoją partnerkę, ale też przyglądanie się sygnałom fizycznym i emocjonalnym.
Zgoda musi być zawsze wzajemna (obie osoby muszą się zgodzić) i nigdy nie jest dana raz na zawsze i na wszystko. Możesz chcieć się zatrzymać w każdym momencie, można zmienić zdanie, i to że zgodziłaś/eś się na jedną rzecz nie oznacza że zgadzasz się na cokolwiek innego.
Zgoda i otwarta komunikacja są kluczem do pozytywnych doświadczeń seksualnych dla wszystkich zaangażowanych.”(http://kampania16dni.pl/zasoby-edukacyjne/zgoda-tylko-tak-znaczy-tak/)

Proszę Was, proszę Was dla siebie i dla swojej córki, bądźmy więc rozsądne i silne. Walczmy o swoje prawa. Walczmy o siebie. Jeśli jesteśmy ofiarą, nie bójmy się szukać pomocy. Jeśli jesteśmy jej świadkiem- nie odwracajmy wzroku. Interweniujmy. Uważam, że jako kobiety, powinnyśmy się trzymać razem. Uważam, że powinnyśmy się wspierać.

„Horror. Mąż bestia śmiertelnie skatował żonę. Krew leciała na ściany. Kobieta zmarła w szpitalu.” , „Zabił i martwą czterolatkę wiózł tramwajem.” to nagłówki jeszcze niedawno obiegające Internet. Myślisz, że to nie Twoja sprawa? Ja natomiast szczerze wierzę, że jako społeczeństwo, w dużym stopniu, możemy temu zapobiec, bo te śmiertelne uderzenia z pewnością nie są pierwszymi jakich dopuszczają się sprawcy na swoich ofiarach.
Nie odwracajmy wzroku.

Źródła:

http://www.niebieskalinia.info/index.php/przemoc-w-rodzinie/6-co-to-jest-przemoc

https://www.niebieskalinia.pl/spaw/docs/wyniki_badan_20071113_obop.pdf

http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,96856,12913667,Przemoc_ekonomiczna_wobec_kobiet___wstydliwy_polski.html?disableRedirects=true

http://www.gazetalubuska.pl/wiadomosci/zagan/a/horror-maz-bestia-smiertelnie-skatowal-zone-krew-leciala-na-sciany-kobieta-zmarla-w-szpitalu,12457074/

Zdjęcia, grafiki:

Kocham. Szanuję #ruszyliśmy !!! Tym razem publikujemy zdjęcia #Ambasadorki Dorota Gardias, Agnieszka Kaczorowska,…

Opublikowany przez Kocham. Szanuję na 26 listopada 2017

Międzynarodowy Dzień przeciwko Przemocy Wobec Kobiet. 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć

Opublikowany przez Marta Frej Memy na 25 listopada 2017

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *