Nie dla nowego, wspaniałego Insta-świata

Nie wierzę Ci

Nie wierzę, że cały czas się uśmiechasz, albo, że ZAWSZE podchodzisz do życia z dystansem. Nie wierzę, że zawsze tak wyglądasz. Ułożone włosy, albo niby_nieułożone_ale_jednak_ładnie, albo, że masz idealny związek. Nie kłócicie się, robicie sobie niewielkie niespodzianki, kupujecie sobie drobiazgi, albo organizujecie romantyczne kolacje.

#couplegoals #couple #magic #love #instagood

Wiadomo.

Nie wierzę, że każda Twoja impreza albo podróż jest idealna. Że jesteś zawsze dzielna. Że nie zdarzają Ci się wypryski skórne! Nie miewasz brzydkich rumieńców albo cieni pod oczami.

Nie wierzę, że tak dokładnie uczysz się z tych wszystkich książek, którym robisz zdjęcia. Nie wierzę, że bywasz tylko w modnych, ekstrawaganckich miejscach. Nie wierzę, że cały czas, w kółko zdarza Ci się coś zabawnego. Ty chyba też sobie w to nie wierzysz. Wiesz co jest najgorsze? Niektórzy Ci wierzą.

Wierzą Ci na przykład dorastające dziewczynki, co jest skutkiem bombardowania ich nierealistycznami obrazkami w sieci-  „co czwarta dziewczynka w wieku 11 lat (!) uważa, że powinna zrzucić kilka kilogramów”¹

Era Instagrama, Facebooka, któż nie wpadł w wir social mediów? Kogo nie pociąga idealne życie? Pastelowe kolory, przedmioty poukładane w piękne kompozycje?

Wszystkich to pociąga. Jest jeden problem.

IDEALNE życie nie istnieje.

Gdy to sobie uświadomimy, otoczeni magią Internetu, zderzenie z rzeczywistością może być bolesne.

Uważajmy więc by nie zostać wchłoniętym w niebezpieczną ułudę życia.

Biorę telefon do ręki. Ostatnio się od niej nie odkleja. Z resztą, jak większości z nas. Układam usta w dziubek, szukam odpowiedniej pozy by wyglądać jak najlepiej. Prawy profil, lewy profil? Uniesione brwi? Nie jestem sobą. To nie jestem ja, to część mnie. Gonię za fikcją.

Trochę jestem hipokrytką, wiem. Na moim profilu też można znaleźć wiele zdjęć powstałych w sposób opisany wyżej. Mnie też to bierze, ale teraz mówię stop.

#foodporn #fitness #powergirl #gym #polishgirl #medlife

Jedzenie, jasne- któż nie uwielbia jeść? Motywacja do ćwiczeń? Piękne ciała i twarze? W porządku. Jednak z umiarem i w równowadze.

Życie to przecież też cierpienie, ból, to też brzydota ! To fałdki tu i tam, albo włosy, albo nieudane próby. Gdzie to jest w przestrzeni, w której spędzamy tyle czasu?

Dlaczego tak bardzo podoba nam się gra w kłamstwo? Nie wiem. Wiem jednak, że będzie to miało okrutne skutki.

„Jak wynika z tegorocznego raportu brytyjskiego Royal Society of Public Health #StatusOfMind, na podstawie badania na grupie 1500 użytkowników internetu w wieku 15-24 lat, media społecznościowe, w tym zwłaszcza Instagram, są bardziej uzależniające od papierosów i alkoholu, a depresja i niepokój wśród młodego pokolenia wzrosły o 70 proc. w ciągu ostatnich 25 lat i jest to związane z hegemonią social mediów.”

Nie zgubmy wyższych wartości, nie zapomnijmy o holiźmie naszego istnienia. O empatii, o współczuciu, o drugiej stronie życia !

Jak wygląda prawda? Prawda ma na przykład twarz chłopca z zespołem wad wrodzonych, którego zdjęcie zostało usunięte przez administrację Instagrama z tegoż właśnie serwisu.

Nie odwracajmy wzroku od prawdy, nie odwracajmy wzroku od piękna w innej postaci.

Czyż uśmiech na twarzy tego chłopca nie jest cudowny? Pobudzający do życia? Dający nadzieję? Czy poza wtulonych w siebie syna i matki, którzy kochają się mimo wszystko nie wzrusza?

 

Nie ma światła bez ciemności, nie ma szczęścia, bez goryczy.

Nie ma też ideałów, a oszustwo ma krótkie nogi, jak wszyscy wiemy.

Łapcie dla odpięcia szelek, trochę prawdziwcych miejsc w Internecie:

  1. Profil Chujowej Pani Domu, który będę polecać do znudzenia: https://www.facebook.com/ChujowaPaniDomu/
  2. Profil Bohatera, który jest szczery, a właściwie to Pani Małgorzata Halber, która napisała: „W Polsce zjedzenie kaszy z sosem w barze mlecznym i przemieszczanie się rowerem w dalszym ciągu pokutuje jako oznaka niższego statusu, jednak gdy kasza zmieni się w „pęczakotto”, a my zapiszemy się na cross-fit, to nagle stajemy się osobami świadomymi i odpowiedzialnymi”. https://www.facebook.com/bohater1/
  3. Profil Celeste Barber, która wstawia zdjęcia swoich wersji stylizacji modowych, obnażając ich bezsensowność: https://www.instagram.com/celestebarber/?hl=pl

Wpis inspirowany artykułem: http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,22487167,instazycie-czyli-fikcja-instant-jaka-jest-cena-sukcesu-w.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Weekend

Źródła:

¹http://www.newsweek.pl/styl-zycia/jak-oceniaja-swoj-wyglad-polskie-nastolatki-problemy-z-waga-i-samoocena-nastolatkow,artykuly,381968,1.html

zdjęcie chłopca: https://www.wprost.pl/swiat/10075640/Zamiescila-na-Instagramie-zdjecie-z-chorym-synem-Portal-usunal-je-z-powodu-naruszenia-zasad.html

foodporn: https://blog.hubspot.com/agency/food-brands-instagram

cuplegoals: https://www.instagram.com/p/BU40wUYFhVM/

 

 

 

 

 

1 reply on “ Nie dla nowego, wspaniałego Insta-świata ”
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *