Inspiracje na weekend

Wyższe potrzeby egzystencjalne dają o sobie znać. Nie da się żyć tylko codziennymi obowiązkami: sprzątaniem, gotowaniem, studiami, pracą, dzieckiem. Kultura mnie wzywa, mam wielką ochotę poobcować ze sztuką.

Z tej okazji przygotowałam Wam miejsca, gdzie możecie się udać ukulturalnić.

Post przydatny szczególnie dla okręgu Śląsk 🙂 .

Gdzie warto wyskoczyć w ten weekend?

  1. „Gdybym miała więcej $$$$$…” – wybrałabym się do Poznania na wystawę, o której pewnie już wszyscy słyszeli a jak nie słyszeli to wstyd i hańba i myk myk nadrobić zaległości w kulturze, a najlepiej pojechać do Poznania obejrzeć prace w zbiorze pt. „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”. Znajdziecie tam dzieła Kahlo i Rivery, barwnego małżeństwa z Meksyku. Fridę kojarzą zapewne wszyscy, zapewne wszyscy przynajmniej raz widzieli jej dzieło. Nie wszyscy są pewnie jednak świadomi historii tej kobiety, do czego szczerze zachęcam i polecam film nagrodzony Oscarem za scenografię pt. „Frida” : http://www.filmweb.pl/Frida . Większość odbiorców opisuje prace tej kobiety używając słów mocnych i pełnych cierpienia. Krytycy widzą w nich ból, udrękę. W recenzji filmu, który Wam polecam, można przeczytać: „ Ułomności fizyczne, ciągłe poronienia i patologiczna niewierność męża unieszczęśliwiły Fridę, lecz stały się tematem jej najlepszych obrazów.” Można zarzucić mi bezsensowny optymizm, ponieważ widzę w tej sztuce i obliczu tej artystki pokłady nadziei i jakąś nieodpartą, niepokonaną, ale wciąż się tlącą- radość życia. Ktoś się ze mną zgadza? Ja, niestety przynajmniej narazie nie mogę sobie pozwolić na wycieczkę do Poznania, ale Wy- zobaczcie to przynajmniej za mnie i zdajcie mi relację! Gdzie? Centrum Kultury Zamek w Poznaniu do 21.01.2018r.
  2. Wstęp wolny a równie ciekawie – wciąż z kobiecym akcentem, z pazurem, z humorem, szczerze, do bólu, do łez, do prychnięcia: wystawa memów Marty Frej. Tak, wystawa memów. Podoba mi się to, że inteligentni, zdolni twórcy nie cofnęli się przed wyzwaniami jakie stawia przed nimi doba facebooka, instagrama i Internetu- podoba mi się to, że sztuka, w tym wypadku sztuka reprezentowana przez Panią Martę Frej wychodzi temu na przeciw i nadal tworzy. Tworzy grafiki z zupełnie błyskotliwymi trafnymi komentarzami otaczającej nas rzeczywistości. Cóż, jak napisałam- inteligentnie i za darmo. Nic tylko wsiąść w autobus/samochód/rower i skierować się do Galerii M2 Mysłowickiego Ośrodka Kultury. Trzeba zdążyć do 26.10.2017r.
  3. W walce o lepsze jutro, w walce o to żeby mieć czas, siłę i pieniądze by z kulturą obcować: zapraszam wszystkich, którzy chcieliby lepszego jutra dla służby zdrowia, wszystkich, których coś uwiera w naszym systemie i którzy chcieliby poprawy, wszystkich czekających w długich kolejkach. Dość narzekania- czas na działanie. Przyjdź.13.10.2017r. o godzinie 15.00, Katowice Rynek Plac nad Rawą na pikietę „Głos studentów wspiera rezydentów”. Postulaty: zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do poziomu europejskiego nie niższego niż 6,8 PKB w przeciągu 3 lat, rozwiązanie problemu braku personelu medycznego, likwidację biurokracji, poprawę warunków pracy oraz warunków studiowania!

Moje przesłanie: nie leżcie w ten weekend pod kocykiem. Przynajmniej nie cały czas !

Miłego czasu, kochani. 😉

 

Źródło grafik:

Frida- https://culturacolectiva.com/art/i-want-to-be-frida-a-guide-to-become-her-by-frida-kahlo/

Marta Frej: http://www.newsweek.pl/kultura/jakie-sa-wspolczesne-polki-wernisaz-marty-frej,artykuly,358565,1.html

Rezydenci: http://mamalekarka.blogspot.com/2016/02/kim-sa-rezydenci-i-dlaczego-utworzyli.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *