Prawidłowa higiena jamy ustnej

Pamiętam te zajęcia jak dzisiaj, szczególnie, że prowadził je jeden z moich ulubionych pedagogów.

Głowiliśmy się nad odpowiedzią, 10 osób z naszej grupy. Już od kilku minut nie mogliśmy wymyślić nic sensownego ! Pytanie brzmiało „ Co jest jedną z najczęstszych przyczyn podwyższenia białka CRP w osoczu?”. Dla niewtajemniczonych białko CRP to wskaźnik toczącego się w organizmie stanu zapalnego a przewlekły stan zapalny- nikomu nie trzeba raczej tłumaczyć, nie jest niczym pożytecznym dla zdrowia !

Nikt z nas, studentów, nie wymyślił nic mądrego a okazało się, że… jedną z najczęstszych przyczyn podwyższonego wskaźnika stanu zapalnego w naszej krwi są… POPSUTE ZĘBY!

W zasadzie, po głębszym zastanowieniu, nie jest to nic szokującego patrząc na stan higieny jamy ustnej Polaków. Z myślą o tamtych zajęciach a także korzystając z tego, że sama musiałam bliżej zapoznać się z tematem z racji dwóch pierwszych ząbków Uśki przekażę Wam kilka pożytecznych informacji nt. higieny jamy ustnej niemowląt, dzieci i dorosłych.

1) Higienę jamy ustnej powinno się rozpocząć jeszcze przed wyrznięciem się pierwszych zębów. Przecieranie dziąseł i języka (np. silikonową nakładką na palec lub nawilżonym wodą wacikiem) pozwala usunąć osad i resztki pokarmu, a poza tym w ten sposób przyzwyczaja się dziecko do późniejszych zabiegów higienicznych.

2) Po wyrznięciu się pierwszych zębów należy je szczotkować dzidziusiowi co najmniej dwa razy dziennie. Na początku można używać silikonowej nakładki lub specjalnej szczoteczki dla dzieci z miękkim włosiem. Najważniejsze jest szczotkowanie po ostatnim posiłku.

3) Po wyrznięciu się pierwszych zębów do wieku 3 lat na szczoteczkę nakładamy śladową ilość pasty do zębów o zawartości fluoru 1000 ppmF. Nawet jeśli dzidziuś to połknie szkodliwa dawka fluoru nie zostanie przekroczona! Nie będzie nawet blisko.

Jest to minimalne skuteczne stężenie fluoru profilaktycznie jeśli chodzi o próchnicę!

Pasty zawierające do 550 ppmF nie powodują istotnie większej redukcji próchnicy niż pasty placebo!

4) Dzieci w wieku 3-6 lat powinny stosować pasty o zawartości 1000ppmF w ilości przypominającej ziarno groszku.

5) Dzieci powyżej 6. roku życia, podobnie jak młodzież i dorośli powinny stosować pastę zawierającą 1450 ppmF. Po myciu zębów nie płuczemy jamy ustnej tylko wypluwamy pastę ! Rzecz ważna a ja nie wiedziałam o niej do niedawna !!!

6) NIE MA ŻADNYCH DOWODÓW NAUKOWYCH ŚWIADCZĄCYCH O SZKODLIWYM WPŁYWIE PROFILAKTYKI PRZECIWPRÓCHNICOWEJ W SPOSÓB WYMIENIONY POWYŻEJ.

 

Dbajmy dziubki o swoje dziubki !

 

 

Źródło:

Gazeta Lekarska

Medycyna Praktyczna: http://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.34.3.

 

Źródła grafik:

https://www.welovesolo.com/cute-cartoon-tooth-design-vector-01/?utm_source=PN&utm_medium=welovesolo59@gmail.com&utm_campaign=SNAP%2Bfrom%2BWeLoveSoLo

http://legeekcestchic.eu/38-illustrations-aussi-droles-que-pertinentes-realisees-par-chow-hon-lam/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *