Poświęć minutę- ocal życie.

Jest piękny wrześniowy dzień. Początek września, późne lato- wczesna jesień to dla mnie najpiękniejszy czas w roku. To czas, by powspominać letnie chwile, przypomnieć sobie dni, kiedy było się tak blisko pełni życia…

Jednak, dla niektórych to dzień, w którym odbiorą sobie życie.

Czy wiecie, że co 40s na świecie ktoś popełnia samobójstwo? (dane WHO)
Dzisiaj jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.

Może warto pochylić się nad tym tematem, aby zdążyć kiedyś kogoś złapać, zanim spadnie w przepaść. Żeby zdążyć komuś powiedzieć, że gdzieś wśród cierpienia, tli się iskierka nadziei.

Życie ma dla mnie największą wartość.
Patos oraz, jednocześnie, prawda z głębi mojej duszy.
Albert Camus w „Obcym” pisał, że nikt nigdy nie jest tak naprawdę nieszczęśliwy.
Zgadzam się z nim i zawsze powtarzam to w swoje najgorsze dni. Chciałabym to móc też powiedzieć każdemu, kto zrezygnowałby z walki o lepsze jutro.
Chciałabym powiedzieć komuś: „zostań”.

DANE

Na świecie rocznie popełnia samobójstwo ok. 800 000 osób(dane WHO).
Jeśli chodzi o Polskę: co roku więcej osób popełnia samobójstwo niż ginie w wypadku samochodowym (wg GUS 15-16/100 000 mieszkańców to zgony z powodu samobójstw).

Samobójstwo jest jedną z głównych przyczyn śmierci wśród osób w wieku 15-24 lat w wielu Europejskich państwach. Na świecie samobójstwo stanowi 2 przyczynę zgonów w grupie dziewcząt w wieku 18-21 lat.

SAMOBÓJSTWO JEST WYNIKIEM ZBIEŻNOŚCI CZYNNIKÓW RYZYKA, TAKICH JAK: CZYNNIKI GENETYCZNE, PSYCHOLOGICZNE, SPOŁECZNE CZY KULTUROWE.

Jednak pamiętajmy,że nie ma uniwersalnej rangi problemów, które popychają do tego czynu.
Należy jednak wspomnieć, że w grupie wysokiego ryzyka znajdują się osoby, które doświadczyły próby samobójczej, Ci których krewni bądź przyjaciele, odebrali sobie życie, chorzy na depresję, pogrążeni w żałobie, autochtoni, „mniejszości” seksualne (skrót myślowy, aczkolwiek nie uważam homoseksualistów, panseksualistów ani biseksualistów za mniejszości!), osoby mieszkające na wsi, imigranci, uzależnieni od substancji psychoaktywnych, ale również uzależnione behawioralnie.

Jesteśmy jednym organizmem.

 

Ważna jest rola rodziny, lekarza ale przede wszystkim społeczeństwa czyli każdego z nas.
Jeśli zauważyłeś u kogoś niepokojące zachowania, nawet jeśli nie jest to bliska Ci osoba- zareaguj.

Warto zapytać, po prostu „czy wszystko w porządku?”. Osoby, które przeżyły próbę samobójczą często podkreślają, że w ostatecznym rozrachunku, nie chcieli umrzeć a zwrócić uwagę na swoje problemy. Oczekiwali, że ktoś ich powstrzyma. W materiałach informacyjnych dot. Światowego Dnia Prewencji Samobójstw można przeczytać, że wiele z tych osób zawierało swoisty pakt z samym sobą- jeśli ktokolwiek zapyta o ich stan, pozwolą sobie pomóc. Niestety, często doznawali zawodu- większość otoczenia była obojętna. A może bała się interweniować?

WAŻNE !!! : osoby planujące samobójstwo oczekują przede wszystkim empatii i współczucia. Nie poszukują specjalistycznej porady, tylko kogoś kto wysłucha. Dlatego, jeśli będziesz zastanawiał się kiedyś, czy jesteś odpowiednią osobą by pomóc- nie wahaj się.

Twierdzenie, że bezpośrednie pytanie o samobójstwo popchnie daną osobę do zamachu na własne życie jest MITEM!

Wracając do roli lekarza: „Znamienne, że ok. 40% ofiar samobójstw, w ciągu miesiąca poprzedzającego zamach na własne życie odwiedziło swojego lekarza. Niestety wizyta nie zapobiegła tragedii.” ( Gazeta Lekarska 03/2017).

Dlatego też, uwrażliwiam Was (nas) i dla zainteresowanych link do Poradnika dla lekarzy pierwszego kontaktu w sprawie zapobiegania samobójstwom na podstawie wytycznych WHO: http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/67165/6/WHO_MNH_MBD_00.1_pol.pdf

Niepokojąco rośnie też liczba samobójców wśród nastolatków. W tym przypadku powody mogą być błahe. Bądźmy wrażliwi na wszystkie sygnały.
Na stronie http://suicydologia.org/publikacje/ znajdziecie też poradniki dla nauczycieli, pracowników podstawowej opieki zdrowotnej, pracowników mediów i służby więziennej.

Macie także link do broszury informacyjnej Międzynarodowego Towarzystwa ds. Zapobiegania Samobójstwom:
https://www.iasp.info/wspd/pdf/2017/2017_wspd_brochure.pdf

A tu link do anglojęzycznego opracowania wytycznych zapobiegania samobójstwom:
https://www.iasp.info/suicide_guidelines.php.

 

Zwykłe pytanie o czyjeś uczucia robi różnicę.

Jesteśmy za siebie odpowiedzialni.

 

 

 

 

 

 

2 replies on “ Poświęć minutę- ocal życie. ”
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *