LISTA 5 NAJWIĘKSZYCH ZAGROŻEŃ DLA NASZYCH DZIECI

Posiadam ten przywilej, że przychodzi do mojego domu garść lekarskich wiadomości, sprawdzonych – bo opublikowanych w ogólnopolskiej Gazecie Lekarskiej.

Inspiracją tego wpisu będzie rozmowa z prof. Pawłem Januszewiczem, lekarzem pediatrą, wieloletnim dyrektorem Centrum Zdrowia Dziecka, aktualnie kierownikiem Katedry Zdrowia Publicznego, Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, opublikowana właśnie na łamach tego pisma, w tegorocznym lipcowym numerze.

Na jej podstawie przedstawię Wam główne zagrożenia dla dzieci w XXI wieku „nakreślone” przez Pana Profesora.

Zagrożenia czyhające na zdrowie dzieci w XXI wieku:

1) Nieprawidłowa dieta

A) JAKOŚĆ

Już w życiu płodowym ważne jest jaki pokarm dostarczany jest dziecku dziecku wraz z krwią matki. Wtedy (i przez całe życie) ważne jest, by nie spożywać wiele tzw. żywności śmieciowej.

Później, zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia, zupełnym minimum jest karmienie piersią PRZYNAJMNIEJ przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka.

Nie lada zagrożenie stanowią również intensywnie reklamowane napoje gazowane, czy też przekąski zawierające wiele szkodliwych tłuszczów trans, cukrów prostych a niewiele mikroelementów czy witamin. Nie dajmy się również nabrać np. „witaminizowanym” żelkom pełnym cukrów prostych. Zwracajmy uwagę na zawartość oleju palmowego w składzie produktów.

Składa się on głównie z wcześniej wspomnianych tłuszczy trans, których nadmierne spożycie podnosi poziom cholesterolu LDL we krwi, przyczyniając się do zwiększenia ryzyka zapadalności na miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca. Nie mówiąc , oczywiście, o problemie otyłości.

B) ILOŚĆ

„Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat wielkość porcji żywieniowej dzieci zwiększyła się 7-12krotnie”!!!!!!

2) Niedostatek aktywności fizycznej

„ ŹRÓDŁA NAUKOWE POKAZUJĄ, ŻE GODZINA AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ W PARKU CZY NA BOISKU TO ABSOLUTNE MINIMUM DLA DZIECI OD TRZECIEGO ROKU ŻYCIA”.

3) Nowoczesne technologie

Światło emitowane przez diody urządzeń takich jak laptop, smartfon ma szczególną zdolność aktywacji znacznych obszarów mózgu dziecka. Ponadto wciąż trwają badania nad związkiem między guzami ośrodkowego układu nerwowego a nadmiernym używaniem telefonów.

Nadużywanie telefonów, laptopów itp. powoduje także złą jakość snu (m. in. przez obniżenie produkcji melatoniny) i spowalnia rozwój psychoruchowy dziecka.

4) TREŚCI NIESIONE PRZEZ WSPÓŁCZESNE MEDIA

W wielu reklamach czy też kreskówkach pojawiają się wzorce agresywnego zachowania.

Niestety dziecko nie potrafi różnicować jakości takich treści, dlatego też należy uświadamiać rodzicom, że DOSTĘP DO MEDIÓW POWINIEN BYĆ LIMITOWANY I SZCZEGÓŁOWO OBJAŚNIANY. Jeśli chodzi o Internet problem stanowi mobbing w sieci.

„Treści niesione przez media społecznościowe to sztucznie zalgorytmizowany świat (…). To świat dewastujący rozwój intelektualny dziecka.”

5) PROBLEMY W RODZINIE I NEGATYWNE INFORMACJE MEDIALNE !!!

Co możemy nazwać problemem w rodzinie? Alkoholizm, przemoc psychiczną i fizyczną. Pan Profesor wymienia w rozmowie również niepewność zatrudnienia rodziców. Jednak brak czasu dla dzieci, brak świadomego spędzania wspólnych chwil również odciska swoje piętno.

Skutkiem tych kwestii jest pierwsze, najgorsze miejsce Polski w Europie pod względem liczby samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Liczba ta, co roku wzrasta o 1,7 raza.

I wiecie co? Moim zdaniem sprzątanie- jest proste. Wstawanie w nocy kilka razy, by następnego dnia nie mieć czasu się zdrzemnąć (i tak przez miesiąc) – jest proste. Zmiana pieluszek u bardzo ruchliwego dzidziusia i inne czynności pielęgnacyjne- SĄ BANALNE.

Jak stworzyć komuś piękne dzieciństwo? Piękne, ZDROWE dzieciństwo? Szczerze?

Nie wiem, ale cały czas czytam. Czytam sprawdzone źródła i wiem, że próbuję. Może mi się uda. Próbuj i ty.

 

Wpis ten nie jest poradą lekarską ani jej nie zastępuje.

 


źródło : Gazeta Lekarska , 7-8/2017, „Ideologiczne ukłucie” , Ryszard Golański, Marta Jakubiak, Paweł Januszewicz

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *